RSS
niedziela, 25 lutego 2007
Stanikowo poradnikowo

!!! UWAGA PILNE !!!

Zadajecie mi w komentarzach dużo pytań o dobranie rozmiaru. Zawsze chętnie na nie odpowiadam, ale ostatnio z powodu częstych wyjazdów i wiecznego braku czasu nie jestem w stanie odpowiadać Wam szybko, wiele pytań "wisi" bez odpowiedzi nawet dwa czy trzy miesiące. Dlatego jeśli potrzebujecie pilnej porady dotyczącej rozmiaru, odsyłam Was raczej na forum Lobby Biuściastych do wątku "Jaki powinnam nosić rozmiar stanika" (aktualny temat pod takim tytułem znajduje się zawsze na samej górze listy wątków) gdzie doświadczone dobieraczki staników z pewnością dobrze Wam doradzą.

 

Jak sprawdzić, czy Twój stanik dobrze leży?

Czym kierować się przy kupnie nowego biustonosza?

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania udzieli poniższy poradnik, w którym przedstawiłam błędy najczęściej popełniane przy kupowaniu bielizny i porady jak sobie z nimi radzić:

 

OBWÓD BIUSTONOSZA

(1) Zbyt szeroki:

Wady:

 - Podczas noszenia stanika jego zapięcie nie leży poziomo, ale przesuwa się coraz wyżej.

- Biust nie jest dostatecznie podtrzymany opada więc niżej, niż przy dobrze dobranym biustonoszu.
- Biust jest podtrzymywany głównie przez ramiączka (które przy dobrze dopasowanym obwodzie powinny dźwigać tylko niewielki procent całego ciężaru biustu!). Z tego powodu ramiączka boleśnie wbijają się w ramiona.
- Przy podnoszeniu rąk (zwłaszcza w przypadkach mniejszych piersi) biust wysuwa się dołem ze stanika (fiszbiny nie leżą wtedy na żebrach, ale na piersiach)

Rozwiązanie problemu:
- Zmierz się dokładnie pod biustem. Pamiętaj, żeby mocno zacisnąć centymetr. Od wyniku odejmij kilka centymetrów zaokrąglając go w dół. Dopiero otrzymany w ten sposób wynik będzie odpowiednią szerokością obwodu Twojego stanika

- Pamiętaj, że to, jaki powinien być obwód Twojego stanika, zależy w dużej mierze od ilości Twojej tkanki tłuszczowej i ułożenia żeber. Kobieta, która ma więcej tkanki tłuszczowej, musi zazwyczaj kupić węższy obwód niż ta, której wymiary są podobne, ale tkanki tłuszczowej jest mniej. Tkanka tłuszczowa jest miękka i nie daje wystarczającego oparcia. O ile to możliwe, obwód powinien opinać się na żebrach, a nie na niej.

 

 

(2) Za ciasny:

 

Wady:

- Obwód boleśnie wbija się w skórę i żebra.

- Masz trudności ze swobodnym wzięciem głębokiego oddechu.

- Miseczki stanika są nienaturalnie naciągnięte, fiszbiny sprawiają wrażenie rozgiętych.

- Obwód stanika nie leży tuż pod biustem, ale zjeżdża w dół.

 

Rozwiązanie problemu:

- Zmierz się dokładnie pod biustem. Pamiętaj, żeby mocno zacisnąć centymetr. Od wyniku odejmij kilka centymetrów zaokrąglając go w dół. Jeśli otrzymany wynik zgadza się z rozmiarem stanika, który nosisz i jest za ciasny - przy zaniżaniu nie odejmuj tak wielu centymetrów. Dopiero otrzymany w ten sposób wynik będzie odpowiednią szerokością obwodu Twojego stanika

- Pamiętaj, że to, jaki powinien być obwód Twojego stanika, zależy w dużej mierze od ilości Twojej tkanki tłuszczowej i ułożenia żeber. Jeśli masz niewiele tkanki tłuszczowej, to w większości staników powinno wystarczyć Ci niewielkie zaniżenie obwodu.

 

(3) Odpowiedni:

- Leży poziomo na linii biustu.
- Podczas noszenia biustonosza nie przesuwa się.
- Jest dopasowany, ale nie przesadnie ścisły.

- Zapewnia wystarczające oparcie dla Twojego biustu. Ciężar piersi opiera się na nim, a nie na ramiączkach. Ramiączka nie wbijają Ci się w skórę, a kiedy je zsuniesz - biustonosz nie opada.
- W nowym biustonoszu zapinasz go na ostatnią (najluźniejszą) haftkę. Obwód rozciągnie się z czasem, wtedy będziesz go przepinać na coraz węższe.

 

 

MISECZKI

(1) Zbyt duże:


Wady:

- Piersi nie wypełniają całych miseczek.
- Górna krawędź miseczki nie przylega do piersi, ale odstaje.
- Piersi nie są wystarczająco zebrane i podtrzymane.
- Materiał marszczy się (zwłaszcza po zewnętrznych stronach miseczek)

Rozwiązanie problemu:
- Załóż najlepiej dopasowany z Twoich staników i zmierz obwód swojego biustu. Pamiętaj, żeby trzymać centymetr dosyć luźno.
- Jeżeli obwód Twojego biustonosza jest dobry - nie zmieniaj go. Przymierz biustonosz o takim samym obwodzie, ale mniejszej miseczce.

 

(2) Zbyt małe:


 Wady:
- Linia biustu nie jest gładka, tworzą się wyraźne "bułeczki" wystające ponad miseczki.
- "Bułeczki" tworzą się także po zewnętrznych stronach miseczek, biu st jest spychany w kierunku pach.
- Zewnętrzny kraniec fiszbiny nie celuje w środek pachy.
- Materiał marszczy się na czubku piersi.
- Fiszbiny nie przylegają do skóry na żebrach/mostku, ale do piersi.


Rozwiązanie problemu:
- Załóż najlepiej dopasowany z Twoich staników i zmierz obwód swojego biustu. Pamiętaj, żeby trzymać centymetr dosyć luźno.
- Jeżeli obwód Twojego biustonosza jest dobry - nie zmieniaj go. Przymierz biustonosz o takim samym obwodzie, ale większej miseczce.

 

(3) Odpowiednie:


- Linia biustu jest gładka.
- Materiał nie marszczy się, ani nie odstaje.
- Patrząc z przodu. kontur piersi nie wychodzi zbyt daleko poza kontur ciała. (To, jak daleko będzie wychodził, zależy od kształtu miseczki).
- Zewnętrzne końce fiszbin celują w środek pach.

 

 

 

RAMIĄCZKA

(1) Zbyt długie:

Wady:
- Pomimo dobrze dobranego obwodu i odpowiedniej miseczki biust opada zbyt nisko i nie ma ładnego, zaokrąglonego kształtu.
- Ramiączka nie leżą cały czas w jednym miejscu, ale przesuwają się lub całkowicie zsuwają z ramion.

Rozwiązanie problemu:
- Każdy stanik ma (a przynajmniej mieć powinien) możliwość regulowania długości ramiączek. Ściągnij je tak, aby Twój biust nabrał odpowiedniego kształtu i znalazł się na odpowiedniej wysokości.
- Jeśli w Twoim staniku nie ma możliwości regulowania długości ramiączek, bądź nie da się skrócić ich tak bardzo, jak potrzebujesz, nie przejmuj się. Samodzielne skrócenie ramiączek nie jest trudne.


(2) Zbyt krótkie:

Wady:
- Ramiączka boleśnie wbijają się w skórę na ramionach.
- Kiedy zdejmujesz stanik na Twoim ciele zostają odciśnięte ślady po ramiączkach.
- Nawet dobrze dopasowany obwód przemieszcza się na plecach podczas noszenia stanika.
- Masz wrażenie, że Twój biust jest podciągnięty zbyt wysoko, nie wygląda przez to naturalnie.

 

Rozwiązanie problemu:
- Każdy stanik ma (a przynajmniej mieć powinien) możliwość regulowania długości ramiączek. Wydłuż je tak, aby ramiączka nie wbijały Ci się w skórę, a biust znalazł się na odpowiedniej wysokości.
- Jeśli w Twoim staniku nie ma możliwości regulowania długości ramiączek, bądź nie da się ich wydłużyć tak bardzo, jak potrzebujesz, możesz przedłużyć je doszywając do nich kawałek materiału, lub odpruć ramiączka całkowicie i przyszyć inne. Wymaga to odrobinę większych umiejętności niż skracanie, ale nie jest bardzo trudne.

 

RADY:

- Jeżeli zmieniasz obwód stanika na mniejszy - musisz zmienić miseczkę na większą (i odwrotnie).

- Jeżeli, pomimo odpowiedniego rozmiaru biustonosza, fiszbiny nie celują w środek pachy, to po prostu mierzony model nie jest dla Ciebie odpowiedni. Jego fiszbiny są zbyt szerokie (celują w kierunku pleców) lub zbyt wąskie (wbijają Ci się w skórę).

- Pamiętaj, że różne firmy stosują różne rozmiarówki. Dlatego nie bój się eksperymentować z rozmiarami, mierz do skutku i wybierz odpowiedni.

- Jeżeli decydujesz się na zakupy internetowe - pamiętaj, że zawsze masz prawo odesłać lub wymienić zamówiony stanik!

- Pamiętaj, że tabele rozmiarów mają być dla Ciebie tylko pomocą. W rzeczywistości nie muszą idealnie odpowiadać rozmiarom staników, dlatego warto mierzyć różne rozmiary, nawet te, które według tabeli nie są dla Ciebie odpowiednie.

-Pamiętaj, że na rozmiar stanika wpływa więcej czynników niż dwa wymiary (w biuście i pod nim). Dlatego nie sugeruj się rozmiarem noszonym przez inną osobę o tych samych wymiarach. Twój rozmiar może być zupełnie inny.

- Koniecznie zajrzyj na Lobby Biuściastych i dowiedz się o wiele więcej na temat prawidłowego dobierania staników!

21:13, besame.mucho
Link Komentarze (462) »
Spis treści