Blog > Komentarze do wpisu
Obwód stanika - jak sobie z nim radzić?

Jak do znudzenia powtarzają wszystkie bra-fitterki – podstawą dobrze dobranego biustonosza jest odpowiednio ciasny obwód. Ale co to właściwie znaczy – „odpowiednio ciasny“? Dlaczego zaniżamy wynik, kiedy mierzymy się pod biustem? Dlaczego niektórym osobom polecamy staniki węższe tylko o trzy centymetry od rzeczywistego obwodu pod biustem, a innym aż o dziesięć?

Odpowiednio ciasny obwód to taki, który przejmuje na siebie większość ciężaru biustu. Działa to na zasadzie, którą świetnie znają wszystkie piechurki. Kiedy maszerujemy z ciężkim plecakiem, zawieszonym tylko na ramionach, jest nam ciężko i niewygodnie. O wiele lepiej czujemy się, kiedy zapniemy pas i tym samym odciążymy ramiona. Ze stanikiem jest dokładnie tak samo. Nie można zawieszać całego ciężaru biustu na cienkich ramiączkach, które nieprzyjemnie wbijają się w ramiona.
Powyższy argument przekona przede wszystkim właścicielki większych biustów, które często narzejaką na boleśnie wbijające się w skórę ramiączka. Ale co z mniej-biuściastymi kobietami? Czy one też powinny wybierać ciasne obwody? Odpowiedź brzmi – tak. Właścicielki mniejszych biustów nie narzekają wprawdzie na bolące ramiona, ani podjeżdżające na plecach obwody, ale i im za luźne staniki dają się we znaki. Za luźny obwód nie jest w stanie utrzymać miseczek stanika na właściwym miejscu. Przy każdym ruchu fiszbiny przesuwają się (najlepiej widać to przy podnoszeniu rąk – miseczki potrafią przesunąć się tak bardzo, że niemal całe piersi znajdują się nagle poza nimi) wbijając w piersi i „rozsmarowując“ je po klatce piersiowej zamiast ładnie zbierać do środka.

Wiemy już, że obwód powinien być ciasny. Pojawia się jednak pytanie dlaczego zaniżamy pomiar pod biustem. Czy to nie przesadne ściskanie? Czy mając 70 centymetrów pod biustem rzeczywiście wygodniej będzie nosić obwód 65, a nie 70? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że miarka, którą mierzymy się pod biustem, to sztywna taśma. Nie rozciąga się. Natomiast materiał stanika - tak. Staniki, które mają w nazwie "70" zazwyczaj naciągają się do około 80 cm. Te z kiepskich materiałów nawet do powyżej 90!
Te, których nie przekonują same pomiary i wyliczenia, mogą przyjrzeć się pozostałej części swojej garderoby. Na pewno zauważą, że kupowane przez nie dżinsy położone obok fig wyglądają na szersze. Dlaczego mając 95 centymetrów w biodrach kupimy dżinsy o takiej szerokości, a figi o wiele węższe? Właśnie dlatego, że jeden materiał jest sztywny, a drugi mocno się rozciąga. Kobieta, która ma w biodrach 95 cm nie kupi fig o takim obwodzie, bo musiałaby nosić je na szelkach. Kupi takie, które będą miały 95cm po naciągnięciu. Tak samo powinnyśmy wybierać obwody staników.

Ale dlaczego niektóre z nas muszą zaniżyć obwód aż o kilkanaście centymetrów, podczas gdy inne zaniżają go tylko o kilka? Tu główną rolę odgrywa budowa każdej z nas. Obwód, aby mógł utrzymać ciężar piersi i nie przesuwać się, powinien opierać się na żebrach. U osoby szczuplejszej lub bardziej umięśnionej już niewielkie zaniżenie sprawia, że stanik trzyma się mocno na klatce piersiowej. U pań bardziej puszystych opiera się na większej ilości tkanki tłuszczowej, która nie jest tak stabilna jak żebra, dlatego zazwyczaj konieczne jest większe zaniżenie obwodu.
Oczywiście wszystko zależy też od modelu biustonosza - zdarzają się takie, w których wystarczy zaniżyć obwód o 3 centymetry, bo są wykonane z porządnego materiału, który niewiele się rozciąga. A zdarzają się takie, w których i 15 centymetrów wydaje się niewystarczające.

Jak sprawdzić czy obwód jest dobry? Przede wszystkim przy mierzeniu samego obwodu nie powinnyśmy zakładać miseczek na piersi. Jeśli będą za małe – naciągną obwód, który będzie sprawiał wrażenie bardziej ciasnego niż w rzeczywistości. Jeśli fiszbiny będą za szerokie – dodadzą kilka centymetrów do obwodu i sprawi on wrażenie szerszego niż naprawdę. Dlatego aby ocenić, czy obwód jest odpowiedni, należy założyć stanik „na odwrót“ – z miseczkami w dół lub z miseczkami na plecach. Po zapięciu (Na najluźniejszą haftkę. Obwód rozciąga się w trakcie noszenia – taki, który na początku zapniemy na najluźniejszą haftkę będziemy mogły potem przepinać na kolejne i dzęki temu stanik posłuży nam dłużej) obwód powinien trzymać się na miejscu, nie przekręcać się, ani nie opadać. Nie należy jednak przesadzać – jeśli ciężko nam zapiąć stanik, a po zapięciu czujemy ból i trudno jest złapać oddech – obwód jest zdecydowanie za ciasny! Dopiero po tym wstępnym ustaleniu ciasności obwodu zakładamy miseczki na piersi (o dobraniu odpowiednich miseczek – w następnej notce) i oceniamy dalej.

Częstym powodem zniechęcenia do zaniżania obwodów jest… za małe zaniżenie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne, ale można to łatwo wytłumaczyć. Najbardziej niewygodny obwód to ten nieco za szeroki. Odpowiednio wąski jest wygodny bo dobrze dopasowuje się do ciała, a o wiele za szeroki nie ma jak być niewygodny, bo ledwo dotyka ciała. Natomiast lekko za szeroki przekręca się, obciera, i – co najmniej komfortowe - układa miseczki pod takim kątem, że fiszbiny wbijają się w żebra. Dlatego jeśli wydaje się nam, że mierzony stanik ma za wąski obwód – spróbujmy ustalić co jest najbardziej niewygodne. Jeśli trudno nam złapać oddech, a stanik wbija się w żebra przede wszystkim po bokach – rzeczywiście jest za wąski. Jeśli natomiast ból odczuwamy przede wszystkim z przodu (pod piersiami) – spróbujmy najpierw przymierzyć trochę węższy stanik, bo ból może być powodowany właśnie źle ułożonymi przez nieco zbyt szeroki obwód fiszbinami.

 

test linka

http://umyjszpinak.blogspot.com/2013/02/tustoczwartkowa-kawa-na-bogato.html

 

czwartek, 18 grudnia 2008, besame.mucho

Polecane wpisy

  • Stanikowo poradnikowo

    !!! UWAGA PILNE !!! Zadajecie mi w komentarzach dużo pytań o dobranie rozmiaru. Zawsze chętnie na nie odpowiadam, ale ostatnio z powodu częstych wyjazdów i wiec

Komentarze
2009/02/06 14:15:52
Ja bym jeszcze tylko dodała, że objawem zbyt luźnego obwodu u małobiuściastych jest zsuwanie się ramiączek z ramion. Dzieje się tak, dlatego że zbyt luźny obwód podjeżdża do góry i ramiączka nie są już napięte i opadają. Ich skrócenie powoduje za to bolesne wpijanie się w ramiona. Jak to rozwiązać::) Gdyby nie LMB nadal zastanawiałabym się nad tym fenomenem. Wystarczył ścisły obwód:)
-
2018/04/29 23:04:32
Niestety jest tak, że rozmiary różnią się w zależności od producenta i przede wszystkim modelu stanika. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę duże biustonosze. Przed zakupem, stanik trzeba po prostu dokładnie przymierzyć.
Spis treści